ETKİNLİKLER |
2303
page-template-default,page,page-id-2303,mkd-core-2.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-3.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290,vertical_menu_background_opacity_over_slider vertical_menu_background_opacity_over_slider_on,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

ETKİNLİKLER

Eskişehir kilim dokuma kültürüne ait literatür tarandı ve sahiplenildi.

Etkinlikler

Sivrihisar Uygulamalı Kilim Müzesi kurulmasıyla bölgede, Eskişehir ve özel olarak Sivrihisar geleneksel kilim dokuma kültürünün müzeyi gezen ziyaretçilere sunumu yanında, yüzyıllardır belleklerde bulunan yünden ip yapımı, boyama ve dokuma tekniklerinin okul dışı alanda genç kuşaklara ve dezavantajlı gruplar arasında yer alan kadınlara aktarımı, kültür ekonomisine kazandırılması yoluyla sürdürülebilen kalkınmaya katkı sağlaması, tarihsel birliği ve paylaşım kültürünü beslemesi, kimlik duygusunun devamlılığının sağlanması gibi amaçlarla kültürel miras farkındalığının artırılması hedeflenmiştir.

Müzede yer alan her parça doğru ve ait olduğu elden derlenmiştir. Sivrihisar halkı müze için sandıklarının kapaklarını açmıştır.
Kültürel mirasın taşıyıcısı kaynak kişilerimiz geleneği doğru aktarmak için belleklerindeki bilgileri ve el emeği göz nuru kilimlerini bize emanet etmişlerdir. Sivrihisar merkez ve çevresinde 65 mahalle, Eskişehir’in diğer ilçelerinden kilim dokuma kültürü tespit edilen mahaller tek tek gezilmiştir. Kültürel mirasın taşıyıcısı kaynak kişilerimiz kamera karşısında konuşup kilim dokuma kültürünü nasıl öğrendiklerini ve benimsediklerini, hangi anılarla ve duygularla dokuduklarını aktardılar. Alan çalışmasından fotoğraf, video ve ses kayıtları arşivlendi.

Kültürel mirasın taşıyıcılarından bağışlanan, satın alınan ve emanet olarak müzede sergilenmesi için verilen tüm materyal tutanaklarla teslim alındı. Tüm materyaller, çalışma grubu tarafından tasniflendi. Eskişehir kilim dokuma kültürüne ait literatür tarandı ve sahiplenildi.